Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Demandice, okres Levice

Internetová stránka obce Demandice

ÚRADNÁ TABUĽA

Výzva na predkladanie ponúk - Multifunkčné ihriskoVytlačiť
 

Výzvu na predkladanie ponúk na multifunkčné ihrisko môžete nájsť tu


 
 

IMG_0321.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uspješno je proveden projekt “With active citizenship to the stronger EU – Koprivnički Ivanec 2019”

Općina Koprivnički Ivanec uspješno je u vrlo kratkom roku, zajedno sa članovima Društva izvornog folklora Koprivnički Ivanec, organizirala i provela projekt  “Uz aktivno građanstvo prema jačoj EU – Koprivnički Ivanec 2019”, financiran od strane Europske unije sa 110.000 kn u sklopu projekata “Europa za građane”. Nositelj projekta održanog u Koprivničkom Ivancu od 31. kolovoza do 2. rujna 2019. godine bila je Općina Koprivnički Ivanec u partnerstvu sa Društvom izvornog folklora Koprivnički Ivanec, te Općinama Gdow iz Poljske, Demandice iz Slovačke i Demjen iz Mađarske, a dobivena sredstva utrošena su prvenstveno na smještaj, prehranu i prijevoz članova inozemnih partnera.

Ovaj međunarodni projekt bio je prigoda da sagleda i pokaže kako nas poljski, slovački, mađarski i hrvatski identiteti povezuju, spajaju i ujedinjuju u okrilju naše europske obitelji, sa svim svojim društvenim sličnostima i razlikama, a posebno onima na kulturnom polju. Stoga su okosnica projekta bile naše dvije folklorne manifestacije: 31. Ivanečki Kresovi i 4. Ivanečke kresnice.

Ivanečki kresovi tradicionalna su folklorna manifestacija koju Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec organizira još od 1976. godine, a kojom se njeguje i predstavlja izvorna baština: pjesme, plesovi, narodne nošnje i običaji mještana Općine Koprivnički Ivanec, te se promoviraju kulture kako drugih hrvatskih krajeva, tako i europskih naroda.

Ovogodišnji 31. Ivanečki kresovi bili su ponovno dvodnevna manifestacija s dvije folklorne večeri. U prvoj su nastupili predstavnici država partnera. Mađarsku je predstavljao muški vokalni sastav Demjeni Vagányok, Poljsku Folklorni ansambl Małe Zręczyce , Slovačku ženski vokalni sastav Demandicke perly, a Hrvatsku Udruga Prekodravski zvon iz Gole. Druga večer bila je posvećena predstavljanju  domaćina DIF-a Koprivnički Ivanec i njihovih gošći ŽVS Rudarice iz Glogovca.

Ivanečke kresnice su smotra kojom među djecom i mladim naraštajima razvijamo ljubav prema baštini i upoznavanje starih dječjih igara. Kako je jedna od značajnih europskih smjernica jačanje značaja djece i mladih, ovogodišnje 4. Ivanečke kresnice organizirali smo kao temu radionice Mali Europljani. Na Kresnicama su se u folklornom dijelu priredbe i u natjecanju u starim dječjim igrama predstavili poljski predstavnici: FA Małe Zręczyce i hrvatski: KUD Golubovec iz Novog Golubovca i DIF Koprivnički Ivanec.

U sklopu teme Kulturne razlike i sličnosti u EU održana je radionica s revijom i predstavljanjem narodnih nošnji inozemnih sudionika i domaćina, a tema je upotpunjena s više kulturnih događanja. Tako je i ovom prigodom predstavljeno naše najvrijednije kulturno nasljeđe: umijeće izrade ivanečkog veza, i to na prigodnoj izložbi predmeta izvezenih ivanečkim vezom i na radionici na kojoj je prikazano umijeće izrade ivanečkog veza. Završetak priredbe označio je prikaz običaja paljenja ivanjskoga krijesa.

Tijekom tri dana održavanja projekta organizirane su javne radionice na društvene teme:  Zašto želimo biti dio EU, Financijsko upravljanje europskim resursima, Aktivni građani EU i Budućnost EU ovisi o nama te je potpisana deklaracija o suradnji općina sudionica.

Posljednji kolovoški i prvi rujanski dan, osim po sunčanom vrućem vremenu, bit će u DIF-u i Općini zapamćeni kao prvo i značajno iskustvo realizacije vrlo zahtjevnog europskog projekta kojim je  ostvareno sadržajem bogato druženje, upoznavanje i razmjena brojnih iskustava među međunarodnim partnerima i europskim narodima.

 

 

Projekt „S aktívnym občianstvom k silnejšej EÚ - Koprivnički Ivanec 2019“ bol úspešne zrealizovaný.

Obec Koprivnički Ivanec úspešne a vo veľmi krátkom čase spolu s členmi Folklórnej skupiny Koprivnički Ivanec zorganizovala a zrealizovala projekt „S aktívnym občianstvom smerom k silnejšej EÚ - Koprivnički Ivanec 2019“, financovaný Európskou úniou vo výške 110 000,- kún, v rámci projektu „Európa pre občanov". Organizátorom projektu, ktorý sa konal v Koprivnički Ivanec v období od 31. augusta do 2. septembra 2019, bola obec Koprivnički Ivanec v spolupráci s Folklórnou skupinou Koprivnički Ivanec a obcami Gdow z Poľska, Demandice zo Slovenska a Demjén z Maďarska. Finančné prostriedky  sa použili predovšetkým na ubytovanie, stravovanie a dopravu členov zahraničných partnerov.

Tento medzinárodný projekt bol príležitosťou vidieť, ako nás poľská, slovenská, maďarská a chorvátska identita spája a zjednocuje v rámci našej európskej rodiny so všetkými ich spoločenskými podobnosťami a rozdielmi, najmä v kultúrnej oblasti. Nosnou časťou projektu boli preto naše dva folklórne prejavy:  31.  Ivanečki Kresovi  a  4. Ivanečke Kresnice.  

Ivanečki Kresovi sú tradičným folklórnym podujatím, ktoré organizuje Folklórna skupina Koprivnički Ivanec od roku 1976, ktoré vychováva a predstavuje pôvodné dedičstvo: piesne, tance, kroje a zvyky obyvateľov obce Koprivnički Ivanec, propaguje kultúry iných chorvátskych regiónov a európskych národov.

Tohtoročné 31. Ivanečki Kresovi boli opäť dvojdňovým podujatím s dvoma folklórnymi večermi. Prvý večer vystúpili zástupcovia z partnerských krajín. Maďarsko bolo zastúpené mužskou speváckou skupinou Demjéni  Vagányok, Poľsko folklórnym súborom Małe Zręczyce, Slovensko ženskou speváckou skupinou Demandické perly a Chorvátsko skupina Prekodravski zvon z Goly. Druhý večer bol venovaný predstaveniu domácich DIF Koprivnički Ivanec a ich hostí ŽVS Rudarice z Glogovca.

Ivanečke kresnice sú príležitosťou rozvíjať lásku k dedičstvu medzi deťmi a mladými generáciami a dozvedieť sa o hrách detí v minulosti. Jeden z dôležitých európskych usmernení je posilnenie dôležitosti detí a mladých ľudí, usporiadali sa tohtoročné 4. Ivanečke kresnice, téma workshopu Malí Európania. Na Kresnici poľských predstaviteľov folklórnej časti podujatia a súťaže o staré detské hry zastupovali: FS Małe Zręczyce a chorvátsko KUD Golubovec z Novi Golubovec a DIF Koprivnički Ivanec.

V rámci témy „Kultúrne rozdiely a podobnosti v EÚ“ sa uskutočnil seminár s predstavením a prezentáciou ľudových krojov zahraničnými účastníkmi a hostiteľmi a túto tému doplnili ďalšie kultúrne podujatia. Pri tejto príležitosti sa tak predstavilo naše najcennejšie kultúrne dedičstvo: umenie výroby ivaneckej výšivky, ďalej na výstave predmetov s ivaneckou výšivkou a na workshope, kde sa zobrazovalo umenie výroby výšiviek. Podujatie ukončilo pálenie vatry.

Počas troch dní projektu sa zorganizovali verejné semináre o sociálnych témach: Prečo chceme byť súčasťou EÚ, Finančné riadenie európskych zdrojov, Aktívni občania EÚ a budúcnosť EÚ závisí od nás a bolo podpísané Vyhlásenie o spolupráci medzi zúčastnenými obcami. Posledný august a prvý september sa bude spomínať v DIF a obci, s výnimkou slnečného horúceho počasia, ako prvá a významná skúsenosť s realizáciou veľmi náročného európskeho projektu, ktorý je bohatý na obsah, stretáva a delí sa o mnohé skúsenosti medzi medzinárodnými partnermi a európskymi národmi.

 

podpísanie deklaracie


 

webygroup

Oprava pomníka / Az emlékmű felújítása

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

4103265

Úvodná stránka