Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Demandice, okres Levice

Internetová stránka obce Demandice

ÚRADNÁ TABUĽA

ODPOČET SPOTREBY EL. ENERGIE

Západoslovenská distribučná dáva do pozornosti termíny realizácie cyklických odpočtov spot ...viac...


 

Voľné pracovné miesta v ZŠ s MŠ v Demandiciach

Voľné miesto:  Sociálny pedagóg
1 voľné pracovné miesto, vytvorené v rámci impleme ...viac...


 

Zber odpadu v mesiacoch október až december 2019

Harmonogram zberu odpadu v mesiacoch október až december 2019:
 
OKTÓBER: ...viac...


 

Dôležitý oznam - Mor ošípaných


 

Nebuďte prenášačom afrického moru ošípaných


 

Poskytovatelia služby vývoz fekálií

 
Poskytovatelia služby vývoz fekálií v najbližšom okolí:
 
...viac...


 

Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu za rok 2018


 

USMERNENIE PRI POSTUPE REGISTRÁCIE CHOVU OŠÍPANÝCH NA DOMÁCU SPOTREBU

Štátna veterinárna a potravinová správa SR dnes na svojej webovej stránke uverejnila postu ...viac...


 
Položky 1-8 z 12

IMG_0321.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uspješno je proveden projekt “With active citizenship to the stronger EU – Koprivnički Ivanec 2019”

Općina Koprivnički Ivanec uspješno je u vrlo kratkom roku, zajedno sa članovima Društva izvornog folklora Koprivnički Ivanec, organizirala i provela projekt  “Uz aktivno građanstvo prema jačoj EU – Koprivnički Ivanec 2019”, financiran od strane Europske unije sa 110.000 kn u sklopu projekata “Europa za građane”. Nositelj projekta održanog u Koprivničkom Ivancu od 31. kolovoza do 2. rujna 2019. godine bila je Općina Koprivnički Ivanec u partnerstvu sa Društvom izvornog folklora Koprivnički Ivanec, te Općinama Gdow iz Poljske, Demandice iz Slovačke i Demjen iz Mađarske, a dobivena sredstva utrošena su prvenstveno na smještaj, prehranu i prijevoz članova inozemnih partnera.

Ovaj međunarodni projekt bio je prigoda da sagleda i pokaže kako nas poljski, slovački, mađarski i hrvatski identiteti povezuju, spajaju i ujedinjuju u okrilju naše europske obitelji, sa svim svojim društvenim sličnostima i razlikama, a posebno onima na kulturnom polju. Stoga su okosnica projekta bile naše dvije folklorne manifestacije: 31. Ivanečki Kresovi i 4. Ivanečke kresnice.

Ivanečki kresovi tradicionalna su folklorna manifestacija koju Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec organizira još od 1976. godine, a kojom se njeguje i predstavlja izvorna baština: pjesme, plesovi, narodne nošnje i običaji mještana Općine Koprivnički Ivanec, te se promoviraju kulture kako drugih hrvatskih krajeva, tako i europskih naroda.

Ovogodišnji 31. Ivanečki kresovi bili su ponovno dvodnevna manifestacija s dvije folklorne večeri. U prvoj su nastupili predstavnici država partnera. Mađarsku je predstavljao muški vokalni sastav Demjeni Vagányok, Poljsku Folklorni ansambl Małe Zręczyce , Slovačku ženski vokalni sastav Demandicke perly, a Hrvatsku Udruga Prekodravski zvon iz Gole. Druga večer bila je posvećena predstavljanju  domaćina DIF-a Koprivnički Ivanec i njihovih gošći ŽVS Rudarice iz Glogovca.

Ivanečke kresnice su smotra kojom među djecom i mladim naraštajima razvijamo ljubav prema baštini i upoznavanje starih dječjih igara. Kako je jedna od značajnih europskih smjernica jačanje značaja djece i mladih, ovogodišnje 4. Ivanečke kresnice organizirali smo kao temu radionice Mali Europljani. Na Kresnicama su se u folklornom dijelu priredbe i u natjecanju u starim dječjim igrama predstavili poljski predstavnici: FA Małe Zręczyce i hrvatski: KUD Golubovec iz Novog Golubovca i DIF Koprivnički Ivanec.

U sklopu teme Kulturne razlike i sličnosti u EU održana je radionica s revijom i predstavljanjem narodnih nošnji inozemnih sudionika i domaćina, a tema je upotpunjena s više kulturnih događanja. Tako je i ovom prigodom predstavljeno naše najvrijednije kulturno nasljeđe: umijeće izrade ivanečkog veza, i to na prigodnoj izložbi predmeta izvezenih ivanečkim vezom i na radionici na kojoj je prikazano umijeće izrade ivanečkog veza. Završetak priredbe označio je prikaz običaja paljenja ivanjskoga krijesa.

Tijekom tri dana održavanja projekta organizirane su javne radionice na društvene teme:  Zašto želimo biti dio EU, Financijsko upravljanje europskim resursima, Aktivni građani EU i Budućnost EU ovisi o nama te je potpisana deklaracija o suradnji općina sudionica.

Posljednji kolovoški i prvi rujanski dan, osim po sunčanom vrućem vremenu, bit će u DIF-u i Općini zapamćeni kao prvo i značajno iskustvo realizacije vrlo zahtjevnog europskog projekta kojim je  ostvareno sadržajem bogato druženje, upoznavanje i razmjena brojnih iskustava među međunarodnim partnerima i europskim narodima.

 

 

Projekt „S aktívnym občianstvom k silnejšej EÚ - Koprivnički Ivanec 2019“ bol úspešne zrealizovaný.

Obec Koprivnički Ivanec úspešne a vo veľmi krátkom čase spolu s členmi Folklórnej skupiny Koprivnički Ivanec zorganizovala a zrealizovala projekt „S aktívnym občianstvom smerom k silnejšej EÚ - Koprivnički Ivanec 2019“, financovaný Európskou úniou vo výške 110 000,- kún, v rámci projektu „Európa pre občanov". Organizátorom projektu, ktorý sa konal v Koprivnički Ivanec v období od 31. augusta do 2. septembra 2019, bola obec Koprivnički Ivanec v spolupráci s Folklórnou skupinou Koprivnički Ivanec a obcami Gdow z Poľska, Demandice zo Slovenska a Demjén z Maďarska. Finančné prostriedky  sa použili predovšetkým na ubytovanie, stravovanie a dopravu členov zahraničných partnerov.

Tento medzinárodný projekt bol príležitosťou vidieť, ako nás poľská, slovenská, maďarská a chorvátska identita spája a zjednocuje v rámci našej európskej rodiny so všetkými ich spoločenskými podobnosťami a rozdielmi, najmä v kultúrnej oblasti. Nosnou časťou projektu boli preto naše dva folklórne prejavy:  31.  Ivanečki Kresovi  a  4. Ivanečke Kresnice.  

Ivanečki Kresovi sú tradičným folklórnym podujatím, ktoré organizuje Folklórna skupina Koprivnički Ivanec od roku 1976, ktoré vychováva a predstavuje pôvodné dedičstvo: piesne, tance, kroje a zvyky obyvateľov obce Koprivnički Ivanec, propaguje kultúry iných chorvátskych regiónov a európskych národov.

Tohtoročné 31. Ivanečki Kresovi boli opäť dvojdňovým podujatím s dvoma folklórnymi večermi. Prvý večer vystúpili zástupcovia z partnerských krajín. Maďarsko bolo zastúpené mužskou speváckou skupinou Demjéni  Vagányok, Poľsko folklórnym súborom Małe Zręczyce, Slovensko ženskou speváckou skupinou Demandické perly a Chorvátsko skupina Prekodravski zvon z Goly. Druhý večer bol venovaný predstaveniu domácich DIF Koprivnički Ivanec a ich hostí ŽVS Rudarice z Glogovca.

Ivanečke kresnice sú príležitosťou rozvíjať lásku k dedičstvu medzi deťmi a mladými generáciami a dozvedieť sa o hrách detí v minulosti. Jeden z dôležitých európskych usmernení je posilnenie dôležitosti detí a mladých ľudí, usporiadali sa tohtoročné 4. Ivanečke kresnice, téma workshopu Malí Európania. Na Kresnici poľských predstaviteľov folklórnej časti podujatia a súťaže o staré detské hry zastupovali: FS Małe Zręczyce a chorvátsko KUD Golubovec z Novi Golubovec a DIF Koprivnički Ivanec.

V rámci témy „Kultúrne rozdiely a podobnosti v EÚ“ sa uskutočnil seminár s predstavením a prezentáciou ľudových krojov zahraničnými účastníkmi a hostiteľmi a túto tému doplnili ďalšie kultúrne podujatia. Pri tejto príležitosti sa tak predstavilo naše najcennejšie kultúrne dedičstvo: umenie výroby ivaneckej výšivky, ďalej na výstave predmetov s ivaneckou výšivkou a na workshope, kde sa zobrazovalo umenie výroby výšiviek. Podujatie ukončilo pálenie vatry.

Počas troch dní projektu sa zorganizovali verejné semináre o sociálnych témach: Prečo chceme byť súčasťou EÚ, Finančné riadenie európskych zdrojov, Aktívni občania EÚ a budúcnosť EÚ závisí od nás a bolo podpísané Vyhlásenie o spolupráci medzi zúčastnenými obcami. Posledný august a prvý september sa bude spomínať v DIF a obci, s výnimkou slnečného horúceho počasia, ako prvá a významná skúsenosť s realizáciou veľmi náročného európskeho projektu, ktorý je bohatý na obsah, stretáva a delí sa o mnohé skúsenosti medzi medzinárodnými partnermi a európskymi národmi.

 

podpísanie deklaracie


 

webygroup

Oprava pomníka / Az emlékmű felújítása

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

4102492

Úvodná stránka